czwartek, 4 sierpnia 2016

Matt McGinn - Coldplay. Życie w trasie



Autor: Matt McGinn
Tytuł: Coldplay. Życie w trasie 
Wydawnictwo: Sine Qua Non 
Liczba stron: 228

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądają koncerty gwiazd "od kuchni"? Ilu ludzi potrzeba, by wszystko się udało? Jak wygląda życie w trasie? Jeśli tak, to książka Coldplay. Życie w trasie jest w sam raz dla Was.

Matt McGinn to wieloletni roadie grupy Coldplay, czyli taka osoba, która jeździ wraz z członkami zespołu w trasy koncertowe i pełni różne funkcje w obsłudze technicznej, np. stroi struny gitar, podłącza różne kable od sprzętu. Postanowił opisać swoje wspomnienia i doświadczenia w książce. Co więcej, jestem mile zaskoczona, że napisał ją sam - teraz przecież co raz więcej mamy do czynienia z zatrudnianymi ghostwriterami.

Autor pisze przyjemnym dla czytelnika językiem, dzięki czemu książkę czyta się dość szybko. Nie raz podczas czytania zdarzyło mi się wybuchnąć śmiechem, bo Matt McGinn umieścił w niej wiele zabawnych sytuacji i anegdot. Wszystkie wydarzenia opisane są w bardzo ciekawy sposób.

Z lektury możemy dowiedzieć się dużo interesujących informacji na temat organizacji koncertów i nie tylko. Roadie zabiera nas za kulisy scenicznych występów i pokazuje, jak wielu ludzi potrzeba, by takie widowisko przygotować. Wbrew pozorom nie jest to łatwa praca i potrzeba mnóstwa godzin, nerwów i stresu, żeby koncert się udał.

Nie ukrywam, że Coldplay bardzo lubię i cenię. Coldplay. Życie w trasie nie jest typową biografią, ponieważ skupia swoją uwagę głównie na działalności roadie, ale na drugim planie możemy też śledzić historię tego kultowego zespołu niemalże od początku ich kariery. Wraz z nimi przeżywamy wzloty oraz upadki.

Warto wspomnieć o zdjęciach, które znajdują się wewnątrz co kilka rozdziałów. Są one idealnym uzupełnieniem treści. Fotografie te pomagają jeszcze bardziej zobrazować obowiązki ekipy technicznej.  

Coldplay. Życie w trasie to z pewnością obowiązkowa lektura dla fanów Coldplay. Myślę, że może ona spodobać się także tym, którzy niespecjalnie interesują się tą grupą, bo jak już napisałam, głównie obserwujemy tutaj, jak wygląda praca roadie. To świetna pozycja dla tych, którzy chcą dowiedzieć się, jak wygląda tytułowe życie w trasie. 


Za książkę dziękuję Wydawnictwu Sine Qua Non. 

4 komentarze:

 1. Lubię Coldplay, więc chyba skuszę się na tę książkę :)
  U mnie na blogu właśnie pojawiała się nowa recenzja, zapraszam ;)
  Pozdrawiam! http://literacki-wszechswiat.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię niektóre piosenki Coldplay, ale raczej nieprędko sięgnę po tę książkę (choć mam w planach) ;)

  http://k-siazkowyswiat.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam Coldplay i z przyjemnością sięgnę po tę książkę ^_^

  Pozdrawiam,
  Karolilka

  OdpowiedzUsuń
 4. Coldplay jest świetny! :o
  Twoja recenzja zresztą też!! ♥♥♥
  Bardzo podoba mi się Twój styl pisania. Jest naprawdę dobry! Aż chce się czytać! ♥

  Pozdrawiam Cię gorąco,
  Isabelle West z Heavy Books (u mnie małe zmiany)

  OdpowiedzUsuń