sobota, 20 czerwca 2015

Nicholas Sparks - I wciąż ją kocham

Tytuł: "I wciąż ją kocham" 
Autor: Nicholas Sparks 
Wydawnictwo: Albatros 
Liczba stron: 351

Po ukończeniu szkoły średniej John Tyree zaciąga się do armii, gdzie nabiera pewności siebie i przechodzi szkołę prawdziwego, męskiego życia. Podczas przepustki spotyka Savannah - młodszą o dwa lata studentkę pedagogiki, wolontariuszkę, która wraz z grupą znajomych w ramach akcji dobroczynnej buduje domy dla ubogich. Na przekór wszystkiemu pomiędzy dwojgiem rozkwita miłość, a John uświadamia sobie, że pragnie założyć rodzinę z Savannah. Ona natomiast przyrzeka czekać na ukochanego, dopóki nie minie okres jego służby. Jednak nadchodzi 11 września i z poczucia obowiązku chłopak przedłuża pobyt w wojsku. Niestety, jego związek z Savannah nie wytrzymuje długiego rozstania. W pożegnalnym liście dziewczyna informuje go, że zakochała się w kimś innym. Ale czas nie leczy ran... Kiedy po kilku latach John wraca do domu, marzy tylko o jednym - znów trzymać ukochaną w swoich objęciach. 

Książka ta była i będzie jedną z moich ulubionych powieści miłosnych. Pierwszy raz przeczytałam ją jakieś dwa lub trzy lata temu i od razu się zakochałam. Zauroczyli mnie bohaterowie, jak i świat przedstawiony. Niesamowitą rzeczą jest, że uwielbiam powracać do owej powieści i jeśli mam być szczera, to ona nigdy mi się nie znudzi. 

Bohaterów polubiłam dosłownie już od pierwszej strony, wiedząc, a raczej domyślając się, w jaki sposób są wykreowani. Nie myliłam się, było to dokładnie w taki sposób, w jaki chciałam. A szczególną sympatią darzę Savannah - delikatną, drobną i czasem troszkę nieśmiałą dziewczynę, której marzeniem jest pomaganie innym. I może jest ona zbyt idealna, by móc być prawdziwa, ale mi to nie przeszkadzało.

Historia przedstawiona w "I wciąż ją kocham" może zdarzyć się każdemu. Piękna i bezinteresowna miłość, niestety, bez happy endu. Ale nie tylko, bo chociaż główny wątek książki skupia się na związku Johna i Savannah, to możemy odnaleźć w niej wiele innych, dających do myślenia spraw. W wyraźny sposób pokazuje trudności codziennego życia, przeszkody w relacjach międzyludzkich, a także trudne relacje z rodziną. 

"Typowy romans" - powie ktoś. A właśnie, że nie. Tak jak wspominałam wcześniej, porusza ważne aspekty naszego życia, skłaniając nas do refleksji i zastanawianiem się nad odpowiedzią na pytanie: "Co to znaczy naprawdę kogoś kochać?". Nie da się przeczytać tej powieści, nie wzruszając się choćby na krótką chwilę. 

Cóż mogę napisać na sam koniec? Chyba tylko to, że absolutnie musicie przeczytać "I wciąż ją kocham", jeśli do tej pory jeszcze tego nie zrobiliście. Autor stworzył doskonałą powieść, przy której nie można przejść obojętnie.  

12 komentarzy:

 1. W wakacje zaplanowałam sobie,że przeczytam wszystkie książki (albo większość) Sparksa.

  http://czytam-ogladam-recenzuje.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam w planach kilka książek tego autora, ale jakoś cały czas mi z nimi nie po drodze, chyba czas to zmienić ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Moja ciocia ma wszystkie książki tego autora, więc mam nadzieję, że na wakacjach uda mi się kilka podkrasć :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam w planach tę powieść, widziałam ją na półce w bibliotece i w wakacje się za nią biorę!
  Świetna recenzja.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam ,,Ostatnią spowiedź" tego autora i nie zachwyciła mnie, więc niezbyt ciągnie mnie do tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 6. Książki nie czytałam ale oglądałam film i był przepiękny ! :) Pozdrawiam, http://skarbusiowa-garderoba.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja też pisałam recenzję ten książki. Kocham tą powieść. Nicholas Sparks jest genialnym pisarzem i to widać w tej książce.

  Pozdrawiam i zapraszam do mnie ?
  http://klaudiaczytarecenzuje.blogspot.com/
  Obserwujemy ?

  OdpowiedzUsuń
 8. Przyznam, że film nie przypadł mi do gustu, ale mam chęć na książkę, bo wiem, że czasem książka, a film to dwie zupełnie odrębne historie:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Widziałam niestety film w pierwszej kolejności, więc do książki już nie usiądę. Nie wiem dlaczego ale tak już mam. Zawsze wolę najpierw przeczytać książkę a potem zerknąć na ekranizację.

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytałam tylko jedną książkę Sparksa i była to "Ostatnia piosenka" :) Może kiedyś zabiorę się za jego dzieła jednak to jeszcze nie jest na to czas :)
  http://pieknoczytania-recenzje.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 11. Ze Sparksem mam tak, że muszę sobie robić przerwy między jego książkami, bo niosą ze sobą zbyt wiele emocji :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Mam wielką ochotę na zapoznanie się z twórczością Sparksa. Dotąd oglądałam tylko filmy nakręcone na podstawie jego powieści. Ostatnio byłam w kinie na "Najdłuższej podróży". Przepiękny film, bardzo Ci polecam. Książkę też muszę koniecznie przeczytać:)

  OdpowiedzUsuń