niedziela, 19 kwietnia 2015

Gayle Forman - Wróć, jeśli pamiętasz

Tytuł: "Wróć,jeśli pamiętasz"
Autor: Gayle Forman 
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia 
Liczba stron: 286

"Wróć, jeśli pamiętasz" to kontynuacja bestsellera "Zostań, jeśli kochasz" ( link do recenzji: KLIK ). 

Minęły trzy lata od tragicznego wypadku, który zmienił życie Mii. Dziewczyna obudziła się ze śpiączki, tym samym znikając z życia Adama. Teraz żyją osobno po dwóch stronach Ameryki. Mia jest wschodzącą gwiazdą wśród wiolonczelistek, Adam zaś - idolem nastolatek, rockmanem. Pewnego dnia Adam wybiera się na koncert Mii. Po nim spotykają się i przemierzają ulice Nowego Jorku, wyruszając w podróż w przeszłość. Czy los da im drugą szansę? 

W ostatniej części serii "Jeśli zostanę" narratorem zostaje Adam. Trzeba przyznać, że jest to bardzo dobry wybór. Dzięki temu możemy poznać wypadek Mii z perspektywy innej niż jej samej. 

Po wypadku drogi Mii i Adama rozeszły się. I choć dziewczyna zapewniała, że go kocha, to jednak nie wróciła. Coraz rzadziej dzwoniła, pisała - aż w końcu całkiem przestała się odzywać. Adam jednak, siedząc przy jej szpitalnym łóżku, dał jej wolną wolę. Powiedział, że da jej odejść - jeśli zostanie. Mimo tego, chłopak wciąż zadaje sobie pytanie "Dlaczego odeszła?". Odpowiedź poznajemy pod koniec książki. 

Rozdziały są napisane na przemian: teraźniejszość, wspomnienie, teraźniejszość, itd. Bardzo podobało mi się umieszczanie przed rozdziałami z teraźniejszości fragmentów piosenek z płyty kapeli Adama, która przyniosła mi ogromny sukces. 

Marzenie Adama spełniło się. Został gwiazdą. Ma fanów. Powinien być szczęśliwy... Lecz wcale taki nie jest. Ciągła rozpoznawalność, tłumy paparazzi usiłujących zrobić mu zdjęcia w niekorzystnej sytuacji sprawia, że nie może normalnie wyjść na ulicę. Ma swoje lęki. Ponadto coraz częściej kłóci się z resztą zespołu... 

Podsumowując, "Wróć, jeśli pamiętasz" to książka warta przeczytania. Mnie osobiście zachwyciła. Jest naładowana emocjami, nieco lepiej, niż jej poprzedniczka. Zdecydowanie godna polecenia dla osób lubiących lubiących takie historie. 

______

Witajcie kochani po długiej przerwie. Jest mi głupio, bo nawet nie złożyłam Wam świątecznych życzeń. Bardzo za to przepraszam... Chcę podziękować też, że wchodziliście codziennie na mojego bloga, że nie zapomnieliście o nim. Teraz będę pisać już regularnie. 

13 komentarzy:

 1. Mi też ta część spodobała się o wiele bardziej niż poprzednia. Było w niej ''to coś'', czego niestety zabrakło mi w ''Zostań, jeśli kochasz'' :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Chętnie przeczytam :-) Dobrze, że nie zdradzasz wszystkie w swoich recenzjach ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czekam aż przyjaciółka skończy czytać tą książkę i mi ją pożyczy. Jestem bardzo ciekawa jak się skończy ta historia :)

  http://ksiazkowa-mania.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Tom pierwszy mnie rozczarował, więc od drugiego trzymam się z daleka ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam w planach, czytałam pierwszy tom i jestem ciekawa dalszych losów bohaterów ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Regularne pisanie jest podstawą ;) Trzymam kciuki by się udało, a książkę z przyjemnością przeczytam (choć zacznę od tomu pierwszego).

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam i bardzo mi się podobała, nawet bardziej niż pierwsza część ;)

  http://k-siazkowyswiat.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. Zacznę od pierwszej części.

  OdpowiedzUsuń
 9. Od dawna "poluję" na tę serię i mam nadzieję, że mi się spodoba :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Juz czytałam te ksiażke mi nawet mi sie spodobała, chociaż uważam, że pierwsza była lepsza :)

  http://ksiazkoweimperium-recenzje.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 11. Mi też bardziej się podobała druga część :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Siostra bardzo lubi tę serię, teraz czeka na kolejne tomy.

  OdpowiedzUsuń