niedziela, 8 stycznia 2017

Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć (2016)

Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć plakat

Tytuł: Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć
Rok produkcji: 2016
Reżyseria: David Yates
Gatunek: fantasy, przygodowy

Newt Scamander przybywa do Nowego Jorku wraz ze swoją walizką pełną niezwykłych stworzeń. Na swojej drodze spotyka mugola Jacoba Kowalskiego, przez którego to z walizki ucieka kilka magicznych zwierząt, tym samym wplątując nieświadomego niczego na początku mężczyznę w świat czarodziejów. Newt, wraz z nową poznaną czarownicą Tiną, jej siostrą Quennie oraz Jacobem wyruszają na poszukiwanie stworzeń, które uciekły. Po drodze będą musieli zmierzyć się jeszcze z kilkoma innymi problemami... 

Akcja filmu Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć rozgrywa się siedemdziesiąt lat przed narodzinami Harry'ego Pottera w Nowym Jorku, a więc już nie w Anglii, którą znamy z serii o Harrym Potterze właśnie. Warto także wspomnieć, że jest to dopiero pierwszy z pięciu zaplanowanych części cyklu o przygodach Newta, opartych na książce o tym samym tytule. 

Znalezione obrazy dla zapytania fantastic beast gif
W produkcji główną rolę Newta Scamandera zagrał Eddie Redmayne, mający na swoim koncie Oskara za rolę w Teorii wszystkiego. Jego gra bardzo mi się podoba, chociaż momentami może jest odrobinę przerysowana. Ogólnie jednak uważam, że Eddie dobrze wcielił się w swoją postać. Newt to taki uroczy, odrobinę nieśmiały chłopak, ale kiedy chodzi o sprawy jego zwierząt, robi się bardziej stanowczy i pewny siebie. Widać, jak bardzo jest do nich przywiązany.  i to właśnie mnie ujęło w tym filmie - więź łącząca głównego bohatera z magicznymi stworzeniami. Myślę, że on naprawdę byłby w stanie zrobić dla nich wszystko. Było kilka takich scen, podczas których Newt patrzył z zachwytem w oczach na zwierzęta, a ja również się tym zachwycałam, bo Eddie niesamowicie oddał tę szczególną relację. 

Pozostali bohaterowie zostali wykreowani dość charakterystycznie. Jacob Kowalski (tak, to polskie nazwisko) jest zwykłym niemagiem, bo tak amerykańscy czarodzieje określają osoby niemające żądnych powiązań z czarami, który znienacka zostaje wciągnięty do nieznanego dotychczas świata. Na początku czuje się trochę zagubiony, szybko jednak wszystko zaczyna mu się podobać. Większość scen z nim zawiera w sobie dużo humoru. Muszę przyznać, że praktycznie od pierwszej chwili polubiłam tę postać. 

Na scenę wkraczają również dwie siostry, różne od siebie jak ogień z wodą - starsza Tina, była aurorka oraz młodsza Quennie, która potrafi doskonale czytać w myślach i nic się przed nią nie ukryje. Ta pierwsza to raczej spokojna osoba, druga zaś ma bardzo uwodzicielski charakterek i nierzadko zachowuje się słodko oraz kokieteryjnie. Pomimo tych różnic, obie są ze sobą mocno związane. 

Jako że jednym z głównych motywów filmu jest łapanie zwierząt z walizki, te niezwykłe stworzenia pojawiają się tutaj często. Niektóre znane mogły być widzom już wcześniej, inne gatunki występują po raz pierwszy. Wszystkie one są dość ciekawe i absorbujące, jednak moje serce najbardziej skradł niuchacz. To takie fascynujące, czarne stworzenie z długim ryjkiem, które od razu skojarzyło mi się z kretem. Lubi wykradać różne ozdoby i błyskotki oraz podobno jest niewskazane do trzymania w domu, ale pomarzyć można, prawda? 

Mamy do czynienia tutaj także ze społecznością czarodziejów w Ameryce. Możemy obserwować, jak działają magowie i zauważyć różnice w porównaniu z Anglią. To na pewno interesujące doświadczenie, ponieważ nigdy wcześniej nie mogliśmy dokładnie śledzić populacji czarodziejów w innym kraju. 

W filmie występuje jeszcze kilka innych ważnych wątków. Niektóre zostają bardziej rozwinięte, inne dopiero czekają na swoją kolej w następnych częściach. Większość z nich jest naprawdę ciekawa. Przykładem rozwiniętego wątku jest poszukiwanie obskurusa, czyli tajemniczej siły zła, która sieje spustoszenie w mieście. Zaraz po pogoni za zwierzętami to zagadnienie przeważa w fabule. 

Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć to z pewnością duża gratka dla fanów Harry'ego Pottera i świata stworzonego przez J.K Rowling. Sądzę, że oni najbardziej odnajdą się w treści filmu, ponieważ osoba, która nie zna podstawowego uniwersum może mieć trudności ze zrozumieniem niektórych faktów. Mnie osobiście bardzo się spodobał. Miło było powrócić znów do tej magicznej rzeczywistości i razem z bohaterami przeżywać wszystkie wydarzenia. 

__________________________

Postanowiłam, że na blogu często będą pojawiały się także recenzje filmów i seriali. Właściwie ta recenzja jest moją pierwszą recenzją filmu, więc bądźcie wyrozumiali ;) 
PS. Dajcie znać, czy dodawanie gifów do recenzji filmów i seriali Wam odpowiada :D 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz