środa, 18 lutego 2015

Gayle Forman - Zostań, jeśli kochasz

Znalezione obrazy dla zapytania zostan jesli kochasz ksiazka
Tytuł: "Zostań, jeśli kochasz"
Autor: Gayle Forman
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Liczba stron: 246


Światowy bestseller przetłumaczony na ponad trzydzieści języków, na którego podstawie powstał wzruszający film z Chloë Grace Moretz i Jamiem Blackleyem w rolach głównych.

Mia straciła wszystko. Czy miłość pokona śmierć?

Po tragicznym wypadku, w którym zginęli jej najbliżsi, Mia trwa w stanie dziwnego zawieszenia. Musi podjąć decyzję, czy walczyć o odzyskanie przytomności, czy też poddać się i umrzeć. Próbując rozstrzygnąć ten dylemat, wspomina dotychczasowe życie.

Poruszająca książka o dającej wsparcie rodzinie, przyjaźni, samotności i znajdowaniu swego miejsca na ziemi, o umiejętności żegnania się z przeszłością i przyjmowania tego, co nadchodzi. "Zostań, jeśli kochasz" opowiada o potędze miłości i wyborach, których każdy z nas musi dokonać.

Mia miała życie wręcz idealne - chłopaka, członka rockowej kapeli za którym szaleją dziewczyny, oddaną przyjaciółkę, wymarzonych rodziców i brata oraz wielką pasję - grę na wiolonczeli. Pewnego dnia całe jej życie obraca się o sto osiemdziesiąt stopni. Przyczyna, czyli wypadek samochodowy w którym giną jej najbliżsi, zmienia jej życie na zawsze. 

"Czasem człowiek dokonuje w życiu wyboru, a czasem to wybór stwarza człowieka."

Po wypadku Mia trwa w stanie dziwnego zawieszenia - obserwuje wszystkie wydarzenia, ale nikt nie może jej zobaczyć - jest tak jakby duchem, ale nie do końca. Musi wybrać pomiędzy życiem a śmiercią. Czy zostać na świecie, w którym nie będzie już jej najbliższych i żyć w smutku i rozpaczy czy też wybrać inną drogę - śmierć? 

"Uświadamiam sobie nagle, że umieranie jest proste. To życie jest trudne."

Bardzo dużo słyszałam o tej książce, toteż w końcu musiałam ją przeczytać. Kupiłam powieść,zaczęłam rozdział i... zatraciłam się w tej książce. Świat przedstawiony przez Gayle Forman po prostu bardzo mnie urzekł. Mimo że przedstawiona jest tu z pozoru zwykła historia, to jednak autorka zrobiła z tego książkę godną polecenia. Napisana prostym językiem, z piękną okładką filmową wciąga tak, że nie można się dosłownie od niej oderwać. 

"Nie jestem pewna, czy jeszcze należę do tego świata.

Nie jestem pewna, czy chcę się obudzić." 


Co jeszcze sprawiło, że zakochałam się w tej książce? Przede wszystkim emocje, jakie zostały tam opisane i jakie przeżywa bohaterka. Tak, ta historia jest bardzo emocjonalna. Również wydarzenia z życia Mii, które zostały tam przedstawione sprawiają, że czytelnik z zapartym tchem śledzi ciąg dalszy. 

"Życie to jeden wielki, śmierdzący bajzel i na tym polega jego piękno."

W tej powieści dużo wątków wiąże się z grą na wiolonczeli, która jest pasją Mii. Yo-Yo Ma, na którego koncert idą Adam i Mia, również jest tam kilka razy wymieniony. Tak na marginesie, polecam Wam posłuchać, jak gra. Naprawdę, ale to naprawdę jest niesamowity. Posłuchanie jego utworów może Was także wprowadzić w klimat powieści. 

"Pozwolę ci odejść. Jeśli zostaniesz."

Muszę jeszcze wspomnieć o cytatach z powieści. Dla mnie ta książka to prawdziwa "kopalnia" pięknych cytatów. Dlatego też wstawiam Wam trochę z nich. 

"Życie może obrać różne tory. Ale tylko od Ciebie zależy, który wybierzesz."

Cóż mogę napisać na koniec? Mogę Wam jedynie polecić tą powieść oraz jej kontynuację, "Wróć,jeśli pamiętasz" (te dwie książki to seria - "Jeśli zostanę") , w której także się zakochałam i której recenzja pojawi się niedługo na blogu. 

8 komentarzy:

 1. Mam w planach. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Górawała na mojej liście Must Have ;) oczywiście z 1. częścią. I nadal chętnie bym przeczytała, ale tak się zastanawiam, czy jednak nie zrezygnować, bo mam za dużo zachciewajek, by wszystkie spełnić

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam obie części i "Wróć,jeśli pamiętasz" bardziej przypadło mi do gustu. Zmiana narratora wyszła na dobre :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Najpierw muszę znaleźć czas na zapoznanie się z pierwszą częścią...

  OdpowiedzUsuń
 5. Kocham tą książkę !
  Ale niestety nie miałam jeszcze okazji przeczytać kolejnej części ! ;c
  Pozdrawiam :*
  http://klaudiaczytarecenzuje.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Kocham tą książkę !
  Ale niestety nie miałam jeszcze okazji przeczytać kolejnej części ! ;c
  Pozdrawiam :*
  http://klaudiaczytarecenzuje.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Pierwsza część czeka na mnie :) A jeśli się spodoba, to zabieram się za kontynuację :)

  P.S. Nominacja!!! Zapraszam Cię do wykonania bardzo fajnego Tagu: DOGGY BOOK TAG

  http://pizama-w-koty.blogspot.com/2015/02/doggy-book-tag.html

  OdpowiedzUsuń
 8. Już od dłuższego czasu książka jest na mojej liście "do przeczytania" i za każdym razem jak skończę jakąś książkę, mam zamiar ją przeczytać, ale na mojej drodze stają inne książki i nie pozwalają mi jej przeczytać. Jedak po tym co ty napisałaś wiem, że muszę się wreszcie za nią zabrać :)

  http://ksiazkisawspaniale.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń