wtorek, 23 lutego 2016

Rick Riordan - Czerwona piramidaAutor: Rick Riordan 
Tytuł: "Czerwona piramida" 
Wydawnictwo: Galeria Książki 
Liczba stron: 543

Rodzeństwo Carter i Sadie od śmierci matki są sobie prawie obcy. Chłopak podróżuje po świecie z ojcem - wybitnym egiptologiem Juliusem Kane'em, a dziewczyna mieszka z dziadkami w Londynie. W nadziei, że doktorowi Kane uda się znów połączyć rodzinę, pewnej nocy zabiera Cartera i Sadie na "eksperyment naukowy" do Muzeum Brytyjskiego. Zamiast tego jednak uwalnia pięciu egipskich bogów, na czele z groźnym Setem, który skazuje go na wygnanie, a dzieci zmusza do ucieczki. Wkrótce rodzeństwo odkrywa, że Set planuje zniszczyć ich rodzinę i zawładnąć całym światem. Aby go powstrzymać, Carter i Sadie muszą poznać prawdę o sobie, o swoich rodzicach i o powiązaniach z tajnym stowarzyszeniem.

Rick Riordan jest amerykańskim autorem, który pisze głównie fantasy dla dzieci i dorosłych. Przez lata pracował jako nauczyciel. Znany jest głównie z głośnej serii książek o Percym Jacksonie.

Szczerze mówiąc, gdyby nie pewna dziewczyna z biblioteki, nie sięgnęłabym po tę książkę, a przynajmniej nie w najbliższej przyszłości. Owa osoba zauważyła, że szukam czegoś do czytania z literatury młodzieżowej i poleciła mi, bym wzięła właśnie Czerwoną piramidę Ricka Riordana. Wcześniej nie czytałam jeszcze twórczości tego autora, ale miałam w planach jego dość popularną w Polsce serię o Percym Jacksonie. Cieszę się, że jednak wypożyczyłam tę powieść, ponieważ na początku podeszłam do niej odrobinę sceptycznie, ale jak się okazało po przeczytaniu - moje obawy były zupełnie niepotrzebne.

Bohaterzy wykreowani przez Ricka Riordana wydają się naprawdę realni. Podobało mi się to, jak stopniowo rozwijała się więź rodzinna między Carterem a Sadie. Początkowo są niemal sobie obojętni, ale wspólnie przeżyte przygody zbliżają ich do siebie i stają się, można by rzec, prawdziwym rodzeństwem.

Powieść ta napisana jest przyjemnym, prostym do zrozumienia językiem. Pojawia się także dużo humoru, co także przypadło mi do gustu. Praktycznie cały czas coś się dzieje, postacie doświadczają nowych, często niebezpiecznych przygód, więc nie ma czasu na nudę.

Podczas lektury przeżyłam naprawdę wspaniałą przygodę, wzbogacając tym samym swoją wiedzę o starożytnym Egipcie. W fabule mamy bowiem bardzo dużo o egipskich bogach i zwyczajach, które w większości są prawdziwe. Przyznam, że niektóre z nich są naprawdę interesujące. Cieszę się, że autor postanowił właśnie tak urozmaicić swoją książkę.

Niezmiernie zaciekawiła mnie oryginalna forma historii, która przedstawia się jako zapis cyfrowego nagrania. Od czasu do czasu, pomiędzy opowiadanymi wydarzeniami, znajdują się wtrącenia Cartera lub Sadie, którzy naprzemiennie opowiadają o swoich losach i tak właśnie prezentują się rozdziały - na zmianę przez dwa opowiada Carter, potem kolejne dwa Sadie, i tak dalej. Pozwala to czytelnikowi poznać odmienne punkty widzenia bohaterów.

Czerwona piramida to naprawę dobry początek serii. Nie mogę się już doczekać, kiedy sięgnę po kolejny tom, by poznać ciąg dalszy. Polecam przede wszystkim młodzieży i fanom twórczości Ricka Riordana, którym ta książka na pewno się podoba. 

12 komentarzy:

 1. Motyw egipskich bogow mnie zainteresował, mimo ze dla młodziezy to poszukam w bibliotece;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam tego autora, takze myślę, że zacznę odświeżać Percy'ego i sięgnę też po inne dzieła :D

  Pozdrawiam
  http://coraciemnosci.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam Ricka Riordana! Zakochałam się w serii o Percym i wkrótce sięgnę również po "Czerwoną piramidę" :))

  zznosemwksiazkach.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Rick Riordan ma to do siebie, że potrafi wciągnąć czytelnika i nie pozwala u się nudzić, a do tego kreuje fantastyczne postaci. Pierwszą część serii czytałam, ale po kolejne jeszcze nie miałam okazji sięgnąć. Pozdrawiam :)
  ksiazkowy-termit.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie czytałam żadnej książki tego autor, lecz recenzja mnie zaciekawiła. Pewnie w wolnym czasie sięgnę.
  Buziaki!
  http://filigranoowa.blogspot.com/2016/02/ja-ty.html

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam Riordana. Zakochałam się w serii o Percym i w Bogach ominpijskich, na pewno przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 7. Przyznam, że nie czytałam żadnej książki tego autora, ale planuję zacząć od serii o Percym. Jeśli przypadnie mi do gustu, to na pewno sięgnę również po tę powieść. Szczególnie zaciekawiło mnie to, że pojawiają się w niej bogowie egipscy ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Książkę próbowałam czytać, ale poległam i oddałam znajomej. To jednak nie moja bajka.

  OdpowiedzUsuń
 9. Rick Riordan ma już tyle powieści na swoim koncie, że nie mam pojęcia, za którą zabrać się najpierw. Jednak chyba na pierwszy ogień poleci kultowy Percy Jackson, a resztę książek odłożę sobie na potem. W tym ,,Czerwoną piramidę" chociaż wydaje się całkiem interesująca, zarówno graficznie jak i opisowo. A twoja recenzja także nie zniechęca do jej przeczytania. Trzeba w końcu się ogarnąć!
  Ściskam i zapraszam na recenzję "Zanim się pojawiłeś"
  Isabelle West
  Z książkami przy kawie

  OdpowiedzUsuń
 10. Riordan jest wszędzie, a ja oglądałam tylko dwa filmy, które wyszły na podstawie jego książek. Muszę w końcu zabrać się za Percy Jackson! :)
  skrytaksiazka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie tak dawno sama "przekartkowałam" tę książkę, i była dobra. Ja także mam w planach serię o Percym Jacksonie, ale na razie czekają na mnie stosy innych książek :D
  Pozdrawiam ~ Bacha
  dostatniejstrony.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie czytałam nic pisarza, ale mam ochotę za coś się zabrać. Może zacznę właśnie od tej serii.

  OdpowiedzUsuń